منوهای نصب در پنل مدیریت

منظور از تولید محتوا براساس سئو چیست؟

امروزه تولید محتوا مخصوصا محتوای متنی برای سایت، نسبت به گذشته تغییرات زیادی کرده است. تنها با نوشتن مطلب بدون توجه به نکات نگارشی و سئو، سایت جایگاه خوبی در گوگل کسب نکرده و دیده نمی‌شود. سئو به شما کمک می‌کند محتوای با کیفیت تری بنویسید تا مخاطب بیشتری جذب سایتتان شود. اگر به محتوا نویسی علاقه مند هستید و می‌خواهید برای سایت محتوا بنویسید، باید صفر تا صد تولید محتوا براساس سئو را بدانید. درحال حاضر راز موفقیت بالا رفتن سایت و همچنین پیشرفت در کسب و کار، تولید محتوا براساس سئو می‌باشد. 

تعریف مختصری از سئو و تولید محتوا براساس سئو

گوگل یکی از قدرتمندترین و پیشرفته‌ترین موتورهای جستجو است که طرفدار و کاربرد بسیاری دارد. گوگل طبق قوانین و استانداردهایی که سئو نام دارد، محتوای سایت را مورد بررسی قرار داده و تصمیم می‌گیرد سایت‌ها را چگونه به صورت فهرست‌شده تنظیم کند، کدام سایت را در صفحه اول و در جایگاه بالاتری قرار دهد. هر سال این قوانین تغییر کرده و پیشرفته‌تر می‌شوند. آنچه برای تولید محتوا براساس سئو نیاز است، رعایت نکاتی است که بیشتر از همه مهم بوده و گوگل اهمیت بیشتری به آن می‌دهد.

برای دریافت اطلاعات کامل‌تر درمورد سئو به مقاله «همه چیز درمورد سئو در عصر جدید!» مراجعه کنید.

تولید محتوای مخاطب محور، مهم‌ترین اصل تولید محتوا براساس سئو

امروزه افرادی زیادی با اهداف مختلف مانند کسب رتبه در گوگل، آموزش به مخاطب، به دست آوردن لینک، تبدیل مخاطب به مشتری وغیره تولید محتوا می‌کنند. مهم‌ترین اصل در محتوانویسی این است که فراموش نکنیم هدف ما چیست. باید بدانیم برای چه کسی تولید محتوا می‌کنیم. آیا مخاطب ما، کسی است که در موضوع انتخابی حرفه‌ای است یا یک تازه‌کار است؟ مخاطبمان چه چیزهایی می‌خواهد و ما چگونه می‌خواهیم نیاز مخاطب را برطرف کنیم؟

برای بهترشدن و پیشرفت در تولید محتوای خود، بایستی همواره محتوای رقیبان را با توجه به رتبه‌شان تجزیه و تحلیل کرده و راز موفقیتشان را دریابیم. اما نباید فراموش کنیم که هدف اصلی ما، ارائه خدمات به مخاطب می‌باشد نه فقط کسب رتبه.

تولید محتوا و سئو، دو عنصر جدایی ناپذیر در تولید محتوا براساس سئو

تولید-محتوا-و-سئو_-دو-عنصر-جدایی-ناپذیر-در-تولید محتوا براساس سئو

درست است که محتوا باید تنها برای مخاطب باشد و صرفا با هدف آموزش نوشته شود، اما نکات سئو به کیفیت محتوا کمک می‌کند. درواقع اگر مبنای سایت را فقط نوشتن محتوا درنظر بگیرید، سایت درصفحه اول گوگل قرار نمی‌گیرد و ترافیکی کسب نمی‌کند. وبرعکس اگر مبنای سایت را فقط دیده‌شدن و رعایت سئو قرار دهید، با توجه به هوشمند بودن گوگل، تشخیص می‌دهد که صرفا برای کسب جایگاه نوشته‌اید در نتیجه باز هم مخاطبی جذب سایت نمی‌شود.

بنابراین مدیران وب‌سایت‌ها و تولیدکنندگان محتوا تلاش خود را می‌کنند تا در کنار ایجاد محتوای باکیفیت برای مخاطب، سایتشان را برای گوگل بهینه سازی کنند.

برای آگاهی و مطالعه بیشتر می‌توانید مقاله ابزارهای بررسی سئو سایت در 2020 را مطالعه کنید.

نکات فنی تولید محتوا براساس سئو

برای تولید محتوا براساس سئو بايد ابتدا اصول و نكات كلی مربوط به آن را دريافته و در محتوای خود به كار ببريم. در ادامه به بررسی فاكتورهای مهم تولید محتوا براساس سئو می‌پردازيم.

  • کلمه کلیدی یا کلیدواژه

انتخاب کلمه کلیدی هدفمند یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تولید محتوا براساس سئو می‌باشد. رقابت برای کسب رتبه در گوگل بدون داشتن کلمه کلیدی هدفمند امکان پذیر نیست. برای اینکه کلمه کلیدی مناسبی پیدا کنید، خودتان را جای مخاطب بگذارید. چه کلمه‌ای بیشتر سرچ می‌شود؟

برای اینکه بدانید چه کلماتی بیشتر سرچ می‌شوند می‌توانید از ابزارهایی مانند گوگل ترندز (Google trends) و کیورد پلنر (Keyword planner) استفاده کنید. این ابزارها به شما در پیداکردن کلمه کلیدی متنوع و تازه کمک خواهندکرد.

در استفاده از کلمه کلیدی در راستای تولید محتوا براساس سئو، نباید بیش از حد و به صورت غیرطبیعی کلمه کلیدی را تکرار کنید. محتوا باید طوری باشد که مخاطب با خواندن آن احساس خستگی نکند.

  • عنوان وب‌سایت (Title)

اولین چیزی که در مقابل دید مخاطب قرار می‌گیرد و او را ترغیب به کلیک می‌کند، عنوان وب‌سایت است. استفاده از کلمه کلیدی در عنوان امری ضروری در تولید محتوا براساس سئو می‌باشد. همچنین متن عنوان باید قابل فهم و در عین حال جذاب باشد.

متا دیسکریپشن توضیح نسبتا کوتاهی از وب‌سایت است که در صفحه گوگل پایین‌تر از عنوان، قبل از کلیک بر روی سایت قابل مشاهده می‌باشد. درواقع متا بخشی از محتوای شما است. پس نوشتن کلمه کلیدی و همچنین متن جذاب می‌تواند در جذب مخاطب کمک بسیاری کند.

  • آدرس صفحات (URL)

آدرس-صفحات-URL_تولید محتوا براساس سئو

یکی از فاکتورهای مهم در تولید محتوا براساس سئو، نوشتن آدرس صفحات به صورت کوتاه، مختصر و منحصر به فرد می‌باشد. سعی کنید از آدرس‌های پیچیده و گیج کننده استفاده نکنید زیرا کاربران معمولا بر URLهای ساده کلیک می‌کنند.

  • لینک سازی (Backlink)

لینک دهی یا بک لینک یکی از پارامترهای موثر در تولید محتوا براساس سئو می‌باشد. لینک دهی به دو صورت انجام می‌شود: لینک داخلی و لینک خارجی.

  1. لینک داخلی

 لینک داخلی یعنی لینک دهی به وب‌سایت خود. بدین منظور که با لینک دادن به صفحات مختلف وب‌سایتتان این امکان را می‌دهید تا بازدیدکننده‌ محتواهای مختلف شما را ببیند. بنابراین طول زمانی که مخاطب در وب‌سایت شما حضور دارد افزایش می‌یابد. درنتیجه سئو سایت بهبود پیدا خواهدکرد.

  1. لینک خارجی

لینک خارجی یعنی لینک دهی به منابع دیگر و یا دریافت لینک از وب‌سایت‌های دیگر. با لینک دادن به سایت های معتبر، مخاطب را راهنمایی می‌کنید تا از منابع کامل دیگر بهره ببرند و این امر به بهبود سئو سایت کمک می‌کند. همچنین با تولید محتوای مفید و باکیفیت این فرصت را پیدا می‌کنید که دیگر سایت‌ها به شما لینک دهند. در این صورت گوگل شمارا معتبر شناخته و سئو سایتتان ارتقا می‌یابد.

  • استفاده از تصاویر

معمولا محتوای بصری مخاطب بیشتری را جذب می‌کند و مدت زمان حضور بازدیدکننده را در وب‌سایت افزایش می‌دهد. با انتخاب تصاویر متناسب و جذاب برای محتوای سایت و همچنین کاهش حجم فایل تصویر، سئو سایتتان را بهبود ببخشید.

  • نگارش متن

نگارش-متن_تولید محتوا براساس سئو

شاید رعایت نکات نگارشی به تنهایی نقشی در تولید محتوا براساس سئو نداشته باشد. اما تجربه نشان داده است که محتواهای غنی از لحاظ دستور زبان و نوع نگارش بیشتر مورد پسند کاربران قرار می‌گیرند.

محتوا يا سئو ؟! کدام برای تولید محتوا براساس سئو ضروری است؟

زیبا نوشتن اصل مهمی در تولید محتوا است. شاید تنها با زیبا نوشتن محتوا، سایت خود به خود سئو شود اما زمان زیادی لازم است تا وب‌سایت جایگاه خوبی کسب کند. با دانستن قواعد تولید محتوا براساس سئو، می‌توان در زمان صرفه‌جویی کرد و در مدت زمان کمی به جایگاه مناسب و شایسته خود در گوگل رسید.

برای مشاوره رایگان درباره سئو و بهینه سازی سایت و همچنین ثبت سفارش از سایت دبیرآکادمی با ما در تماس باشید.

 

خواندن این مقالات توصیه می شود :

7 نوع کلمه کلیدی که باید بشناسیم!

کلمات کلیدی چه کاربردی دارند و چرا باید آن ها را بشناسیم؟

0 تا 100 هر آنچه برای متخصص تولید محتوا شدن به آن نیاز دارید

نکات مهم در تولید محتوا، که هر محتواکاری باید بداند

ابزارهای بررسی سئو سایت در سال 2020!

همه چیز در مورد سئو در عصر جدید!

0 تا 100 سفارش تولید محتوا

6 پاسخ به "منظور از تولید محتوا براساس سئو چیست؟"

  1. ممنون از مطالب خوب سایتون

  2. یسری از نکات برام تازگی داشت ممنون ازتون:)

ارسال یک پیام

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمام حقوق این وب سایت متعلق به شرکت توسعه یاران فناور فردیس می‌باشد.