منوهای نصب در پنل مدیریت

نحوه جستجو در گوگل: 31 ترفند جستجوی پیشرفته گوگل

اگر مثل من هستید، ممکن است روزانه چندبار از گوگل استفاده کنید، اما مشکل این است که ممکن است شما گوگل را در ساده ترین شکلش استفاده کنید.

اگر استفاده فعلی شما از گوگل محدود به وارد کردن چند کلمه و تغییر درخواست شما تا زمانی است که چیزی پیدا نمی‌کنید و سپس آن را تغییر می‌دهید، من اینجا به شما راهکارهایی را ارائه می‌دهم تا بگویم راهی بهتر وجود دارد و یادگیری آن دشوار نیست.

از طرف دیگر، حتی اگر اهل فن هستید و می‌توانید از گوگل بهترین استفاده را کنید، توصیه می‌کنم نکات جستجوی پیشرفته گوگل این مقاله را از دست ندهید. در زندگی دیجیتالی و فناوری امروزی، بسیار مهم است که با داشتن مهارت‌هایی توانایی جست و جو کردن در میان انبوه و هزاران اطلاعات مسلط باشیم. کافی است حجم اطلاعات موجود در گوگل، بسیار زیاد و گسترده می‌باشد.

بدین ترتیب نیاز است تا با مهارت‌های جستجوی پیشرفته گوگل آشنا بوده و پاسخ سوالات روزمره و تحقیقات خود را به راحتی پیدا کنید. لازم است تا هرکسی این ترفندها (جستجوی پیشرفته گوگل) را یاد گرفته و به یک جستجوگر حرفه‌ای تبدیل شود. نکات جستجوی پیشرفته گوگل، از چیزهایی است که به نظرم مفید است و تجربه‌هایی است که در این زمینه کسب کردم.

موتور جستجوی گوگل:

گوگل طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های فراوانی داشته است اما این پیشرفت در حدی نیست که بتوانیم جستجوی عبارت خود را به صورت سوال بیان کنیم، و تا رسیدن به این زمان بسیار فاصله داریم.

موتور جستجوی گوگل یکی از بهترین و بزرگترین موتورهای جستجو است که روزانه طیف وسیعی از جستجوها در آن صورت می‌گیرد و وقتی می‌خواهیم یک مطلب یا هرچیز دیگری را بدانیم یا کشف کنیم اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد گوگل است.

توضیحات نکات جستجو یا همان جستجوی پیشرفته گوگل به صورت خلاصه آورده شده است، زیرا با دیدن مثال مفاهیم نکات را بهتر درک خواهید کرد.

در اینجا مروری بر برخی از مفیدترین ترفندهای جستجوی پیشرفته گوگل وجود دارد. در کمترین زمان یک متخصص جستجوی گوگل خواهید شد.

31 ترفند جستجوی پیشرفته گوگل

 1. عبارت دقیق و صریح در جستجوی پیشرفته گوگل

مثلا شما در گوگل به دنبال محتوای مربوط به کتابخانه دیجیتال یا (digital library) هستید، به جای اینکه فقط عبارت کتابخانه دیجیتال را داخل جعبه جستجوی گوگل تایپ کنید، بهتر است عبارت را صریحا و دقیق جستجو کنید. برای این کار کافیست عبارت جستجو را در دو نقل قول محصور کنید.

مثال: “کتابخانه دیجیتال”

عبارت دقیق و صریح- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. در جستجوی گوگل کلمات را حذف کنید. (استفاده از عملگر -)

در این نوع از جستجو شما می‌خواهید محتوای مربوط به کتابخانه دیجیتال را جستجو کنید، اما می‌خواهید نتیجه‌ای را که حاوی اصطلاح دولتی است، در نتایج جستجو برایتان به آورده نشود و ان را حذف کند (عملگر NOT) استفاده کنید.

مثال: کتابخانه دیجیتال -دولتی

کلمات را حذف کنید.(استفاده از عملگر-)- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. این OR آن در جستجوی پیشرفته گوگل

به طور پیش‌فرض گوگل تمامی کلمات مورد جستجوی شما را به صورت جامع جستجو می‌کند، اگر می‌خواهید از بین دو یا چند کلمه یکی را جستجو کنید می‌توانید از عملگر بولی OR استفاده کنید. (توجه: عملگر بولی OR باید به صورت حروف بزرگ نوشته شود.)

مثال: فناوری OR یادگیری

این OR آن- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. کلمات موجود در متن

اگر می‌خواهید یک صفحه وب پیدا کنید که در آن تمام اصطلاحات مورد جستجوی شما در متن آن صفحه باشد (نه لزوما در کنار یکدیگر)، عبارت allintext را استفاده کنید، بلافاصله کلمه یا عبارت مورد نظر را بنویسید.

مثال: تجارت الکترونیک:allintext

کلمات موجود در متن- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. کلمات موجود در متن، عنوان، url و غیره

اگر می‌خواهید یک صفحه وب پیدا کنید که یه اصطلاح در متن آن صفحه ظاهر شود، یک اصطلاح دیگر در جای دیگر صفحه مانند عنوان یا url ظاهر شود، ابتدا آن عبارت مورد نظر خود را وارد کنید سپس به دنبال آن کلمه intext را تایپ کنید، به دنبال آن یک اصطلاح دیگر مورد نظر خود را وارد کنید.

مثال: پهپاد intextهواپیما

کلمات موجود در متن، عنوان،url و-غیره- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. قرارگیری کلمات در عنوان با جستجوی پیشرفته گوگل

اگر میخواهید یک صفحه وب با کلمات خاص موجود در عنوان (اما نه لزوما در کنار یکدیگر) پیدا کنید، عبارت allintitle را تایپ کنید، بلافاصله عبارت یا کلمات مورد نظر خود را بنویسید.

مثال: امنیت اطلاعات:allintitle

قرارگیری کلمات در عنوان- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. کلمات موجود در عنوان، url، متن و غیره

یکی دیگر از ترفندهای جستجوی پیشرفته گوگل استفاده از عبارت intitle می‌باشد. اگر می‌خواهید یک صفحه وب پیدا کنید که یک اصطلاح در عنوان آن صفحه و اصطلاح دیگری در در جای دیگر صفحه مانند متن یا url نشان داده شود، آن اصطلاح اول را به همراه intitle بنویسید، بلافاصله کلمه یا عبارت مورد نظر خود را تایپ کنید.

مثال: آنفولانزا intitle:توصیه

کلمات موجود در عنوان، url، متن و غیره- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. کلمات موجود در url

اگر می‌خواهید صفحاتی را پیدا کنید که عبارت مورد جستجویتان در url باشد، allinurl را تایپ کنید بلافاصله جستجوی مورد نظرتان را پیدا خواهید کرد.

مثال: آگاهی از امنیت اطلاعات:allinurl

کلمات موجود در url- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. نحوه جستجو در وبسایت با جستجوی پیشرفته گوگل

اغلب شما می‌خواهید در یک وب سایت خاص محتوای متناسب با یک عبارت خاص را جستجو کنید. حتی اگر سایت از ویژگی جستجوی داخلی سایت پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید از گوگل برای جستجوی اصطلاح خود در سایت استفاده کنید. به سادگی از اصطلاح somesite.com استفاده کنید.

مثال: “موبایل” site:www.digikala.com

نحوه جستجو در وبسایت- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. جستجوی مرتبط در جستجوی پیشرفته

اگر می‌خواهید وب سایت‌های جدیدی با محتوای مشابه وب سایتی که قبلا می ‌شناسید پیدا کنید، عبارت related:somesite.com را استفاده کنید.

مثال: related:digikala.com

جستجوی مرتبط- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. صفحه‌ای که به صفحه دیگر پیوند دارد.

فرض کنید می‌خواهید وب سایتی را جستجو کنید که به مقاله BuzzFeed در وب سایت خود استناد می‌کند. برای انجام این کار، از link: استفاده کنید، بلافاصله نام یک صفحه را وارد کنید. گوگل تمامی صفحاتی که به وب سایت BuzzFeed پیوند دارند به شما نشان می‌دهد. هرچه url مشخص تر باشد، نتایج کمتر و جستجوی خود را محدود می‌کنید.

مثال: link:BuzzFeed

صفحه‌ای که به صفحه دیگر پیوند دارد.- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. کلمات مشابه و مترادف

اگر شما می‌خواهید یک کلمه را در جستجوی خود بگنجانید، اما همچنین می‌خواهید از نتایج حاوی کلمات مشابه یا مترادف را شامل شود. برای این کار از ~ استفاده کنید.

مثال: “پوشاک” ~تی شرت

کلمات مشابه و مترادف- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. تعاریف کلمات

اگر می‌خواهید به سرعت تعریف یک کلمه یا عبارت را جستجو کنید، به سادگی از دستور define: استفاده کنید. با فشار دادن نماد بلندگو می‌توانید به تلفظ کلمه گوش دهید.

مثال: define:فناوری

تعاریف کلمات- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. کلمات گمشده

آیا تا به حال یک یا دو کلمه از یک عبارت خاص، غزل، ترانه، نقل قول فیلم یا چیز دیگری را فراموش کرده‌اید؟ می‌توانید از ستاره * به عنوان کارت حافظه استفاده کنید، که به شما کمک می‌کند تا عبارت و کلمه گمشده خود را پیدا کنید.

مثال: صنم* عشق

کلمات گمشده- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. اخبار یک مکان خاص

اگر به دنبال اخبار مربوط به یک مکان خاص هستید، می‌توانید از دستور location: استفاده کنید.

مثال: sports tasnim location:iran

اخبار یک مکان خاص- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. انواع فرمت سند

اگر می‌خواهید نتیجه‌ای از انواع سند را در محیط وب پیدا کنید، می‌توانید از کلمه filetype: استفاده کنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید فقط ارائه پاورپوینت مربوط به کتابخانه دیجیتال را پیدا کنید.

مثال: “کتابخانه دیجیتال” filetype:ppt

انواع فرمت سند- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. ترجمه

اگر می‌خواهید یک کلمه یا عبارت ساده را از یک زبان به زبان دیگر ترجمه کنید، نیازی به مراجعه به سایت های ترجمه نیست. فقط کافی است عبارت [word] را به [language] ترجمه کنید.

مثال: translate پهپاد هواپیمایی to english

ترجمه- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. لیست تلفن

اگر کسی به شماره تلفن همراه شما زنگ می‌زند و شما نمی‌دانید این شخص کیست. اگر همه آنچه دارید شماره تلفن است، می‌توانید با استفاده از ویژگی دفترچه تلفن آن را در گوگل جستجو کنید.

مثال: 09123535212:Phonebook

(شماره تلفن فرضی است، باید شماره واقعی را جستجو کنید.)

 1. جستجوی کد منطقه

اگر می‌خواهید به جستجوی کد منطقه برای یک شماره تلفن بپردازید، فقط کافیست کد منطقه سه رقمی را وارد کنید و گوگل به شما منطقه را نشان می‌دهد.

مثال: 617

 1. جستجوی کدپستی

اگر برای یافتن آدرس به دنبال کدپستی هستید، به سادگی بقیه آدرس را از جمله نام شهر، استان یا ایالت، کشور جستجو کنید. نتایج را با کد منطقه (در صورت وجود) به شما نشان می‌دهد.

مثال: 25 first st cambridge ma

 1. محدوده‌های عددی

این نکته‌ای است که به ندرت استفاده می‌شود اما بسیار مفید است. اگر شما می‌خواهید نتایجی پیدا کنید که حاوی هر یک از طیف اعداد باشد. با استفاده از عبارت X…Y می‌توانید این کار را انجام دهید. این نوع جستجو برای سال‌ها مفید می‌باشد (همانطور که در زیر نشان داده شده است)، قیمت ها یا یا هرجایی که می‌خواهید مجموعه‌ای از اعداد را نشان دهید.

مثال: 1940..1950

 1. استفاده از نمادها

فقط یک نماد معتبر به عنوان عبارت جستجو خود وارد کنید و گوگل یک نمودار کوچک را به شما ارائه می‌دهد.

مثال: GOOG

استفاده از نمادها- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. ماشین حساب

اگر می‌خواهید از ماشین حساب استفاده کنید، می‌توانید عبارت خود را در گوگل تایپ کرده و از آن استفاده نمایید.

مثال: 4582 * 9587

ماشین حساب- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. TIP calculator (نهایت هزینه برای درصدهای خدمات)

همراه یک ماشین‌حساب معمولی، گوگل ماشین‌حساب دیگری نیز دارد که می‌توانید از این ماشین‌حساب برای صورتحساب، درصد و… استفاده کنید. از ترفند این نوع جستجوی پیشرفته گوگل به راحتی می‌توانید حساب‌های خود را انجام دهید.

مثال: Tip calculator

TIP calculator- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. تایمر

تایمر دستی ندارید؟ گوگل این امکان را به شما می‌دهد، کافیست مقدار زمانی را تایپ کنید + کلمه “timer”، بدین صورت شمارش معکوس شروع می‌شود.

مثال: 20min time

تایمر- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. کرنومتر

از دیگر ترفندهای جستجوی پیشرفته گوگل استفاده از کرنومتر است. “stopwatch” را جستجو کنید و یک کرنومتر را برای شما نشان می‌دهد، وقتی آماده شدید شروع به کار کنید.

مثال: “stopwatch”

کرنومتر- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. آب و هوا

دفعه دیگر که به دنبال پیش‌بینی وضعیت هوای منطقه خاصی هستید، آب و هوا و مکان خاص خود را جستجو کنید. گوگل قبل از اولین نتایج جستجو وضعیت آب و هوا را به شما نشان می‌دهد.

مثال: قشم weather

آب و هوا- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. زمان طلوع و غروب خورشید

اگر کنجکاو هستید که چه موقع خورشید طلوع می‌کند و چه موقع غروب، می‌توانید یک جستجوی ساده در گوگل با کلمه ططلوع و غروب خورشید همراه با نام مکان انجام دهید.

مثال: sunrise London

زمان طلوع و غروب خورشید- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. وضعیت پرواز

اگر هواپیما و شماره هواپیمایی را در گوگل وارد کنید، اطلاعات پرواز را به شما نشان می‌دهد.

مثال: BA 181

 1. امتیازات و برنامه های ورزشی

اگر می‌خواهید از آخرین امتیازات ورزشی و برنامه‌های آینده تیم‌های مورد علاقه یا مسابقات خود مطلع شوید، یک نام تیم یا دو نام تیم را جستجو کنید، و گوگل قبل از اولین نتایج جستجو، از google sports برای نشان دادن امتیازات به شما استفاده می‌کند.

مثال: Manchester united

امتیازات و برنامه های ورزشی- جستجوی پیشرفته گوگل

 1. مقایسه غذا

باور کنید یا نکنید، اگر شما کنجکاو هستید که دو نوع ماده غذایی (نسبتاعمومی) چگونه باهم مقایسه می‌شوند، می‌توانید با جستجوی سریع در گوگل تفاوت آن‌ها در کالری، چربی، پروتئین، کلسترول، سدیم، پتاسیم و دیگر مواد مغذی

مثال: pizza vs broccoli

مقایسه غذا- جستجوی پیشرفته گوگل

جستجوی پیشرفته گوگل ابزاری هوشمند

در این مقاله از تیم آکادمی دبیر، شما را با ترفندهای جستجوی پیشرفته گوگل آشنا ساختیم. جستجوی پیشرفته گوگل یکی از هوشمندانه‌ترین و بکرترین ابزار برای جستجو می‌باشد. این ابزار شما را در شناسایی محتوای مرتبط و مناسب کمک می‌کند و دیگر نیازی به ساعت‌ها گشتن در گوگل نیست. زیاد شدن مطالب و محتواهای دیجیتال در محیط وب و نیاز به یادگیری جستجوی پیشرفته گوگل، آن را به یک موضوع مهم و اساسی تبدیل کرده است.

 

خواندن این مقالات توصیه می‌شود:

0 پاسخ به "نحوه جستجو در گوگل: 31 ترفند جستجوی پیشرفته گوگل"

  ارسال یک پیام

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  تمام حقوق این وب سایت متعلق به شرکت توسعه یاران فناور فردیس می‌باشد.